niedziela, 15 kwietnia 2018

Stolica Polski - Warszawa

Większość Polaków zapewne zna stolicę Polski - Warszawę. Jednak pozwolę sobie zaprezentować własną relację z wyprawy do tego miasta. Oczywiście centrum Warszawy to Pałac Kultury i Nauki znajdujący się na Placu Defilad i zarazem najwyższa budowla bo osiągająca 237 metrów wysokości. Posiada 42 kondygnacje a z 30 - ej można oglądać panoramę Warszawy. Postkomunistyczny budynek został wybudowany 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina i do dziś służy Miastu Stołecznemu, które jest jego właścicielem. Tam odbywają się obrady Rady Miasta, spektakle i inne kulturalne uroczystości. Bo PKiN to też siedziba Teatru Lalka, Teatru Kwadrat i Teatru Dramatycznego oraz muzeów. W 2000 roku na 42 kondygnacji założono Zegar Milenijny. Przy Ogrodzie Saskim 10 kwietnia 2018 roku na Placu Piłsudskiego został odsłonięty Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.


W tle wieczorową porą pięknie prezentuje się ewangelicko - augsburski  Kościół św. Trójcy znajdujący się na Placu Małachowskiego. Kościół jest wysoki na 58 metrów, a średnica rotundy wynosi ponad 33 metry. Budowla oparta jest na koncepcji Zuga, którą wybrał książę August Poniatowski w oparciu o zgodę na budowę kościoła dla ewangelików w XVII wieku. Kościół został oddany do użytku w 1781 roku, ale w 1939 w wyniku wojny został spalony. Ewangelicy odbudowali go po wojnie na bazie projektu Teodora Burszego. Rekonstrukcja zakończyła się ostatecznie w 1957 roku, choć już w 1956 odbyła się pierwsza msza. W 1965 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.
Zamek Królewski jest oparty na barokowo - klasycystycznym stylu. Jego wysokość sięga 60 metrów i pełni role muzealną i reprezentacyjną. Historia zamku rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to została wybudowana Wieża Grodzka. Zygmunt III Waza rozbudował go w XVI i XVII wieku. Zamek był wtedy rezydencją królewską, pełnił role administracyjną i był miejscem obrad sejmu. Zamek też nie przetrwał wojny o został zbombardowany przez Niemców w 1939 roku. Wiele cennych dzieł uratowali wtedy muzealnicy. Po wojnie Zamek został odbudowany głównie z funduszy społecznych i w 1984 roku udostępniono do zwiedzania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz