niedziela, 9 lutego 2014

Stan Borys w Rzeszowie - spotkanie z mieszkańcami na Załężu

Stan Borys  czyli Stanisław Guzek urodził się na Załężu k/ Rzeszowa (od 2006 r. dzielnica Rzeszowa) w województwie podkarpackim. To polski wokalista, kompozytor, aktor, poeta.
Był uczniem wielu szkół, m.in. technikum rolniczego w Łańcucie i budowlanego, ale w żadnej długo nie wytrwał. Jak sam mówi dobrze że dyrektorzy go wyrzucali bo dzięki temu stał się tym kim jest obecnie. Uczył się też grać na skrzypcach, klarnecie i gitarze.  Uczył się synchronizacji śpiewu i gry na instrumentach lecz przyznaje, że nie potrafi jednocześnie śpiewać i grać.

Działalność artystyczną rozpoczął w 1958 r. w teatrach rzeszowskich. Zaczynał od pracy statysty i rekwizytora, potem grał w przedstawieniach. Od 1965 współtwórca zespołu Blackout. Wtedy to Tadeusz Nalepa namówił go do zmiany nazwiska gdyż uważał że Stanisław Guzek nie przyjmie się za granicą. I tak pojawił się Stan Borys. Stan jako pierwotne imię od Stanisława. Stan było pierwszym i
Stanisław jest imieniem pochodnym. A Borys to nazwisko dziadka  piosenkarza.


W 1975 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie był twórcą radia dla amerykańskiej Polonii. Widział że ci ludzie tęsknią za krajem i starał się poprzez radio oduczyć ich tęsknoty, która pozbawiała ich radości życia. Bo przecież zawsze tęsknimy za tym czego nie mamy. Sam piosenkarz mówi, ze jak jest w Ameryce to tęskni za Polską, a jak jest w kraju to za Ameryką. I przyznaje że skutecznie likwiduje ten stan ciesząc się teraźniejszością. Wspomniał o konflikcie z raperem Peja dotyczący utworu "Chmurami zatańczy sen". W 2001 jego zmiksowany fragment został wykorzystany w refrenie piosenki "Głucha noc" rapera Pei. Stan oskarżył wówczas rapera o kradzież własności intelektualnej. 1 września 2011 roku, doszło do zawarcia ugody i wygłoszenie wspólnego oświadczenia, w którym zaznaczono, że to nie Ryszard "Peja" Andrzejewski umyślnie użył bez zgody autora, fragment tekstu piosenki "Chmurami zatańczy sen", wskazując, że raper poprosił swojego wydawcę o dopilnowanie formalności w związku z użyciem tekstu i poinformowania o tym Stana Borysa. Stan Borys, mimo że nie ma już jego domu rodzinnego, nie wypiera się własnych korzeni bo jak mówi nie rozwinąłby konarów. Poza tym ma dobry kontakt z córką z którą stale poznają się wzajemnie, bo przecież jak była dzieckiem to wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Sport i medytacja odgrywa ważną rolę w życiu Stana Borysa. Pozwala mu to wyciszyć się i zachować pozytywną energię. Trudno wyprowadzić go z równowagi. Przebywając na Załężu chętnie gra w tenisa z przyjaciółmi. Jego przyjacielem i wiernym kumplem od gry w tenisa jest też Marcin Daniec. Piosenkarz obecnie mieszka we własnym domu na Żoliborzu w Warszawie razem ze swoją partnerką Anną. Istnieje niezwykła przyjaźń piosenkarza z jej pieskiem co widać na zdjęciach. Na spotkaniu nie obyło się bez prezentów. Piosenkarz otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Tadeusza Ferenca, drobny upominek od mieszkańców Załęża oraz kwiaty od pań z zespołu wokalnego. 

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz