niedziela, 17 czerwca 2018

Śląskie Opole

Stolica Górnego Śląska Opole to miejsce atrakcyjne nie tylko przez odbywający się tam corocznie festiwal muzyczny, ale dzięki ciekawej architekturze i zabytkom. Sam Amfiteatr zlokalizowany jest w centrum miasta nad Odrą. Obok tego wypromowanego obiektu warto zwrócić uwagę na budynek Ratusza i kościoły czy Wieżę Piastowską. Obok Ratusza biegnie Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Za Ratuszem zlokalizowany i nie tak dawno wyremontowany jest Kościół św. Trójcy. To kościół filialny  przy Placu Wolności z wczesnogotyckim, późnorenesansowym i barokowym wnętrzem. Charakterystyczne są tam trzy kaplice: Matki boskiej Częstochowskiej, Najświętszego Sakramentu, Ukrzyżowania i św. Maksymiliana Kolbego. W niedalekiej odległości od Ratusza przy ulicy Katedralnej położona jest Katedra św. Krzyża z XV wieku. W 1964 gotycki kościół został wpisany do rejestru zabytków po wielu perypetiach związanych ze zniszczeniem go dwoma pożarami i wojną. posiada trzy nawy i Kaplicę Piastowską. Po przejściu prze stare koryto Odry - Młynówkę Mostem  Zamkowym i udając się w kierunku Amfiteatru napotykamy część nieistniejącego zamku - Wieżę Piastowską. Okrągła wieża wybudowana została około 1300 roku i jest najstarsza budowlą Opola. Wybudował ją książę Bolek I Opolski. Pierwotnie znajdował się w niej loch, kuchnia, izba, sala i wartownia. Wieża zbudowana jest z bardzo trwałego kamienia. Przetrwała pożary, a jedynie w jednym ucierpiała tylko jej kopuła. Wieża była współcześnie remontowana od 2011 do 2014 roku. Od 2014 jest ponownie dostępna dla zwiedzających. Przy wieży mieści się obecnie Opolski Urząd Wojewódzki.

Idąc w kierunku Odry parkiem trafiamy na Amfiteatr, który powstał  z inicjatywy Karola Musioła i został zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego. Został zbudowany na miejscu najstarszej słowiańskiej osady. Przed jego wybudowaniem trwały tam prace archeologiczne dzięki którym odkryto resztki domów. Jest to miejsce polskiej muzyki gdzie od 1963 co roku spotykają się tu ludzie polskiej branży muzycznej wraz z widzami. Amfiteatr liczy około 3653 miejsca siedzące. Przy Amfiteatrze działa Muzeum Polskiej Piosenki.  Przez Młynówkę można przejść też mostem Groszowym tzw zielonym na Uniwersytet Opolski i jego Bibliotekę Główną oraz Publiczną Bibliotekę Wojewódzką. W Publicznej bibliotece można aktualnie zobaczyć wystawę "Z Kresowego Albumu - Wolno". Zanim jednak przejdziemy możemy zajrzeć do Filharmonii Opolskiej, która znajduje się przy moście. Wieczorem warto odbyć spacer nad rzeką ze względu na cudowne weneckie oświetlenie. Udajemy się na dworzec kolejowy, a stamtąd widać most linowy. Opole to bogate kulturowo i architektonicznie miasto ze względu na swoją historię, gdyż miasto to założone prze Słowian w wyniku wojny do 1945 roku należało do III Rzeszy Niemieckiej. 
W momencie mojego pobytu w Opolu trwały przygotowania do Festiwalu i nawet przy Ratuszu można było zagrać  piosenkę na rowerach. Był to event "Rozśpiewane Opole", który jednoczył ludzi muzyką i sportem. Osoby przechodzące spontanicznie wsiadały na rower. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz