Zamek w Odrzykoniu ma formę gotycką granicznego zamku obronnego. Położony jest na skale na wysokości 452 m n.p.m. Ostrołukowy portal i wschodnia ściana z wnęką miał za zadanie obronę traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską. Natomiast zamek niższy wraz z wieżą przeznaczono na zbrojownię i więzienie. Dziedziniec zwany przedzamczem korczyńskim oddzielony był od zamku wysokiego murem granicznym.

Obecnie w części wschodniej mieści się małe muzeum urządzone przez Andrzeja Kołdera. Znajdują się tam militaria z dawnego arsenału zamkowego i pamiątki po kolejnych właścicielach oraz XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych.
W 1397 rokuKlemens Kamieniecki ufundował zamkową kaplicę. W 1399 gościł na zamku króla Władysława Jagiełłę, który dokonał objazdu południowych stron Polski. Według umowy z właścicielami msze w kaplicy zamkowej odprawiał św. Jan z Dukli w czasach, gdy był gwardianem w Krośnie. W 1408 roku ,syn Klemensa z Moskarzewa, Marcin Kamieniecki odziedziczył Zamek w Odrzykoniu. W 1475 roku zamek w Odrzykoniu napadły wojska węgierskie. W zamku kamienieckim 12 marca 1528 roku kolejny dziedzic- hetman polny koronny Marcin Kamieniecki podejmował wygnanego z Węgier króla Jana Zapolyę. Wysyłał on z zamku Kamieniec listy zapraszające polskich magnatów na sejmik do Tarnowa, na którym liczył otrzymać poparcie w walce o tron i uzyskał głosy ich samych oraz Sulejmana I.


Zdjęcia: Kinga Podróże i Życie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz