poniedziałek, 17 listopada 2014

Kraków jesienią

Kraków jest położony w południowej Polsce, w środkowo-północnej części województwa małopolskiego nad Wisłą. Kraków znajduje się w centrum zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Lokalizacja Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry, czy wypadów do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Kraków zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. To dawna stolica Polski i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski. Od czasu 1918 r. miasto wojewódzkie - obecnie województwa małopolskiego. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie.Na mocy decyzji podjętych na zjeździe gnieźnieńskim, od 1000 roku nieprzerwanie stolica diecezji krakowskiej (jednej z pięciu w ówczesnej Polsce), a od 1925 archidiecezji i metropolii.

Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla ( był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego). Tym samym Kraków posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla.


Skałki na obrzeżach miasta i jego panorama

Wawel i krypta oraz pomnik psa, a także balon nad Wisłą, którym można się przelecieć.
Sanktuarium Św. Jana Pawła II oraz panorama na miasto z jego wieży 
Wieża TVP Kraków oraz panorama na miasto z kopca przy TVP

2 komentarze: