środa, 3 marca 2021

Miasto Trzech Kultur - Graniczna Włodawa

Włodawa to miasto we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, siedziba powiatu włodawskiego; położone na obszarze Garbu Włodawskiego, nad Włodawką i Bugiem przy granicy z Białorusią. Włodawa leży na Polesiu, na terenie przedrozbiorowego województwa brzeskolitewskiego wchodzącego w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego i ziemi chełmskiej, a wcześniej do Grodów Czerwieńskich.

Włodawa to miasto leżące niedaleko Białorusi to jest ok 400 km, czyli 5 h jazdy i 90 km od Lublina. 

Ze znaczących obiektów zabytkowych i historycznych należy wymienić: 
- Barokowy kościół parafialny pw. św. Ludwika z lat 1739–1752, zbudowany według projektu włoskiego architekta Pawła Fontany i w sąsiedztwie klasztor ojców paulinów.
- Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, wzniesiona w latach 1840–1843 w stylu bizantyjsko - rosyjskim, przebudowana w latach 90. XIX w. Początkowo unicka, po 1875 prawosławna. 

- Wielka Synagoga wzniesiona w roku 1764, przy której znajduje się Mała Synagoga oraz Bejt ha-midrasz.

- „Czworobok” – budowla w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku – zabytek unikatowy, najprawdopodobniej jedyny tego rodzaju w Polsce. Czworobok należał do włodawskich rajców, kupców i rzemieślników, w większości Żydów.

- Nieistniejący Stary cmentarz żydowski – założony w XVIII wieku, który obecnie istnieje jako park.

Trzeba dodać, że we Włodawie istnieje jedno z największych bezroboci w Polsce.



















 Zdjęcia: Kinga Podróże i Życie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz