środa, 9 kwietnia 2014

Spotkanie z prof. Janem Miodkiem w Rzeszowie


Tym razem zabieram Was w podróż historyczną po słownictwie. Głównym bohaterem będzie Jan Miodek jako pierwszy polski językoznawca. Urodził się w Górach Tarnowskich. Tam ukończył II LO im. Stanisława Staszica. a w 1963 rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie pracy magisterskiej odbył staż asystencki w tamtejszej katedrze języka polskiego. 

Od 1968 r. na łamach wrocławskiego dziennika Słowo Polskie prowadzi pozycję "Rzecz o języku". Od 1987 r. do 2007 r. obecny był w Telewizji Polskiej program Ojczyzna polszczyzna a od 1995 w Tv Regionalnej Wrocław prowadzi "na żywo" cykliczny program pt. "Profesor Miodek odpowiada". Od 2009 r. prowadzi  też w TVP Polonia "Słownik polsko@polski" wraz z Agatą Dzikowską.
W 1983 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, a także stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz tytuł profesorski w 1995 r.. Podstawę kolokwium stanowiły dwie książki – "Rzecz o języku", "Szkice o współczesnej polszczyźnie" oraz "Kultura języka w teorii i praktyce". Od 1991 r. piastuje stanowisko prof. nadzwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim. 20 października 2005 r. został doktorem honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego, a 10 marca 2006 r. otrzymał ten tytuł na Uniwersytecie Opolskim.
Jest laureatem wielu nagród m.in. Wojciecha Korfantego, Hugona Steinhausa, Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Loży Liderów w Katowicach, Ministra Edukacji Narodowej, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, "Złotej Kuli" przyznawanej przez Wrocławską Izbę Gospodarczą i wielu innych. Dwukrotnie został wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest również honorowym obywatelem Tarnowskich Gór i Kalet oraz singularis incola wsi Bielice. Miodek jest też wielokrotnym laureatem telewizyjnych "Wiktorów" w 1988 r., 1991 r. i 1998 r. oraz "Superwiktora" za całokształt twórczości w 1998 r.  
Profesor Miodek  namawia aby szanować własny język ojczysty i nie tworzyć makaronizmów. Nagminnie pojawia się między innymi "zangielszczanie" wyrazów co nie jest poprawne. Szczególnie ma to miejsce w Polsce i Niemczech, gdzie profesor miał wykłady. Miodek poszukuje pochodzenia wyrazów i  ich znaczeń tym samym badając ich poprawność. Sam przyznaje nie jest to proste gdyż np. wersji pochodzenie nazwy miasta Rzeszowa jest trzy i trudno jednoznacznie stwierdzić która jest najbardziej poprawna.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz