niedziela, 1 grudnia 2013

Podróżnik Marek Kamiński na spotkaniu z mieszkańcami Rzeszowa

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 r. w Gdańsku. To polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Na spotkaniu  z mieszkańcami Rzeszowa sam przyznał, że podjął się trudnego zadania zdobycia, razem z niepełnosprawnym Janem Melą, obu biegunów Ziemi w ciągu jednego roku (2004 r.) bez pomocy z zewnątrz. Była to jego najtrudniejsza wypraw. A jednak warto było ponieważ dzięki niej  i sponsoringowi został zakupiony sprzęt ortopedyczny dla Jana Meli i wielu innych niepełnosprawnych. Po wyprawie na biegun obydwaj panowie byli uczestnikami dyskusji i propagatorami sprzętu ortopedycznego, który sprawdził się podczas wyprawy na biegun. 

Podróżnik podkreślił też, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizowaniu własnych celów. Przeszkodą jest brak siły wiary i przekonania, czyli odzwierciedlenie tego co kryje nasz umysł. Tylko osoby silne psychicznie osiągają cele i bieguny, wydawałoby się, nie do zdobycia. Siła fizyczna przydaje się na nic jeśli zawodzi psychika. Kamiński swoje wyprawy zaczął od podróży po Europie. W 1977 r. odbył samodzielna podróż do Danii statkiem towarowym do portu Aalborg, w 1978 r. było to Maroko. W 1984 r. zdecydował się na podróż autostopem do ZSRR, Skandynawii, Niemiec, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Turcji i Jugosławii, a rok później do Kuby i Meksyku. W 1990 r. zaliczył pierwszą samotną wyprawę polarną do Spitsbergen, a już 23 maja 1995 r. pierwszy raz przeszedł granice Grenlandii z Wojciechem Moskalem oraz 27 grudnia roku zdobył samotnie biegun południowy. W 2006 r. przeszedł Polskę wzdłuż Wisły razem  z żoną Katarzyną i córką Polą, aby udowodnić że dziecko nie jest żadną przeszkodą w spełnianiu marzeń. W tym samym składzie odbyli wyprawę do Norwegii w 2007 r.  Z kolei w 2010 r. miała miejsce wyprawa kajakowa zimową porą na dystansie ok 1000 km.


Marek Kamiński z wykształcenia jest zarazem filozofem i fizykiem. Prowadzi Instytut Marka Kamińskiego, Fundację Marka Kamińskiego oraz firmę Invena S.A. Jest autorem takich książek jak:"Alfabet"(2013), „Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie”(2012), „Wyprawa”, Instytut Marka Kamińskiego (Gdańsk 2011), Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990–1998,, Gdańsk 1998) – książka uhonorowana Nagrodą Artusa w kategorii „Najlepsza Książka Roku 1998” oraz Nagrodą „Bursztynowego Motyla” w Konkursie im. Arkadego Fiedlera na najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej; Razem na Biegun, Fundacja Marka Kamińskiego (Gdańsk 2005)

Na podstawie wypraw i książek Marka Kamińskiego powstały również filmy, m.in.: Zdobycie Bieguna Północnego, reż. J. Surdel (1995); Dwa Bieguny w jednym roku. Arctica, reż. J. Surdel (1995); Dwa Bieguny w jednym roku. Antarctica, reż. J. Surdel (1996); Tamtego lata w Patriott Hills, reż. J. Surdel (1996); Trzeci Biegun. Przerwana wyprawa, reż. J. Surdel (1997); Transantarctica 96/97, reż. J. Surdel (1997); Dlaczego? Wyprawa na Mt. Vinson, reż. W. Ostrowski (1998); Portret męski we wnętrzu, reż. F. Bajon (1999); Grenlandia za plecami Marka Kamińskiego, reż. W. Ostrowski (2000); Razem na Biegun, reż. W. Ostrowski (2005); Pontonem dookoła Bałtyku, reż. W. Ostrowski (2005);
Z Polą przez Polskę według Marka Kamińskiego, reż. W. Szumowski (2007).
Marek Kamiński jest laureatem wielu nagród za propagowanie niepełnosprawności jako sprawności czyli niszczenia barier dla niepełnosprawnych m.in. w 2003 r. nagroda Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej
Kamiński  jest również wykładowcą w Polsce, USA, i innych krajach, w tym na Antarktydzie. gdzie pokazuje Multimedialne prezentacje, pełne zdjęć z wypraw. Jan Mela dziś jest prezesem fundacji "Horyzonty", która wspomaga zakup sprzętu ortopedycznego dla osób niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz