poniedziałek, 6 maja 2013

Tunezja

Tunezja to państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Sąsiadujące kraje z Tunezją to Algieria i Libia. W latach 1881-1956 r. pod protektoratem Francji (tzw kolonia francuska). Stąd wszyscy tunezyjczycy, oprócz arabskiego, posługują się biegle językiem francuskim. Od 12.11.1956 roku w ONZ, a od 1.10.1985 r. Tunezja jest członkiem Ligi Krajów Arabskich. Stolicą kraju jest Tunis, a inne większe miasta to: Safakis (Sfax), Arjana, Bizerta (Banzart),Kabis (Gabés),  Susa(Sousse).
Na początek kilka ujęć z samolotu, a w tym widok na góry, słońce i Tunis.

Tunis z lotu ptakaTunis z lotu ptaka


Sousse czyli inaczej Susa to popularny i często wybierany przez turystów kurort leżący w basenie Morza Śródziemnego zwane też Perłą Sahelu. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto tunezyjskie liczące ponad 170 tysięcy mieszkańców. Według szacunków miasto to odwiedza w ciągu roku około miliona turystów. W Sousse warto zobaczyć - medynę czyli arabską dzielnicę ( często stare miasto ) o wyjątkowym znaczeniu często historycznym, bogatą w ważne budynki, meczety i wspaniałe arabskie bazary. Medyna w Souse znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO;  Muzeum Archeologiczne gdzie podziwiać można wspaniałą i bogatą kolekcję mozaik. Podziwiać tu można również samą sztukę tworzenia mozaiki – co nie należy do rzeczy łatwych i nieskomplikowanych; dodatkowo część ekspozycji to eksponaty odkryte w punickim grobie, który został odnaleziony pod fundamentami muzeum; podziemne katakumby, gdzie kiedyś pochowano około 15 tysięcy chrześcijan średnio około 1500 lat temu; ribat czyli arabski klasztor, pochodzący z początku IX wieku. Ribat otacza wysoki mur, ale dostrzec można jeszcze wyższą wieżę,na którą można wejść by podziwiać z góry widok na miasto; w środku znajduje się piękna sala modlitw; Wielki Meczet – wzniesiony na wzór meczetu kuruańskiego w połowie IX wieku i otoczony murami obronnymi; w środku znajduje się dziedziniec, gdzie wieki temu stały w narożnikach minarety; meczet w wiekach późniejszych został nieco rozbudowany – dobudowano kopuły, a także rozbudowano znacząco salę modlitw, gdzie obecnie podziwiać można 13 naw; warto również przespacerować się aleją Habib Bourguiba, która prowadzi z miasta prosto do portu z cudowną plażą.


                                                                          Mekka


Meczet w Sousse
Mały meczet i targowisko w Sousse
stylizacja plaży w Sousse
Sousse nocąPort El Kantaoui znajduje się 10 km na północ od Sousse w centralnej Tunezji . Został zbudowany w 1979 roku przede wszystkim jako centrum turystyczne, wokół dużego portu sztucznego, który zapewnia cumowanie z 340 miejsca dla luksusowych jachtów, hosting zajęć sportowych z jazdy na nartach wodnych, loty na paralotni, a kilka pól golfowych i mistrzostwa w golfie zapewniają specyfiką tego miejsca.

   


Architektura, choć nowoczesna i olśniewająco białe, została wzorowana na tradycyjnych budynków w Tunezji, wraz z wąskimi uliczkami i łuki. Te hotele, które linia plaży rozciąga się od Sousse sama wzdłuż mil musującego czystego morza do portu w Port El Kantaoui, a na północ od portu.W stylu, port obszar Port El Kantaoui jest zaprojektowany jako biały i niebieski wsi tunezyjskim stylu z przedstawionym medyny i brukowanych uliczek. 
stoisko towarzystwa ochrony zwierząt
 przy porcie KantaouiHannibal Park to park rozrywki, który ma niesamowite rollercoaster i niektóre przejażdżki są baśniowe. Jest też plac zabaw dla dzieci. Hannibal Park ma ogromna powierzchnie i jest uważany za jeden z dziesięciu najlepszych miejsc w Port El Kantaoui.

Mahdia leży 50 km na południe od Monastiru. Jeszcze dalej na południe Tunezji znajduje się metropolia Safakis. Mahdia, posiada świetnie zagospodarowaną linię wybrzeża i swymi granicami sięga niewielkiego cypla. Dawniej właśnie nietypowe usytuowanie Mahdii przesądzało o klęskach szturmujących ją wrogów. 
Mahdię założył Ubajdullah - propagator szyickiego islamu. W efekcie jego działalności Mahdia stała się ważnym centrum religijnym w Tunezji. Nazwa miasta pochodzi od tytułu Ubajdullaha: "el-Mahdi" (wybawca). "El-Mahdi" stanął w opozycji do głównego nurtu - islamu sunnickiego. Mimo wielu oponentów Ubajdullah zyskał grono wyznawców w Tunezji, którzy właśnie tu - w Mahdii - założyli swoją siedzibę.  Mahdia ma wiele zabytkowych meczetów, których turystom nie pozwala się zwiedzać, przynajmniej w czasie modlitw. Można zobaczyć tu m.in. surowe świątynie Fatymidów - dynastii zapoczątkowanej przez Ubajdullaha. Wielki Meczet to przykład typowej w tamtych czasach architektury - pozbawiony jest minaretów, ma grube i masywne ściany.
Fatymid założył go w 920 r jako stolicę swojego kalifatu. Turcy i Hiszpanie z kolei zajęli i wyzwolili miasto. w 1555 r. Potem że miasto straciło znaczenie militarne i handlowe, zwłaszcza w dominacji tureckiej.
Do najbardziej znanych miejsc turystycznych w Mahdii należą:
* Skifa Kahla (zwany także Bab Zouila) ufortyfikowane bramy pochodzące z XVI wieku, jeden z punktów dostępu do zabytkowego centrum Mahdii i jeden z nielicznych śladów dawnych murów miejskich
* Marine Cemetery: piękny cmentarz znajduje się na końcu półwyspu i otwarte morze
* Clunkers: kilka podwodnych wraków sięga wojen średniowiecza i II Wojny Światowej.
* Bordj El Kebir: nakładające twierdza zbudowana w 1595 roku przez Abu Abdallah Mohamed Pasha
* Wielki Meczet: Założony w roku 916 przez Oubayed Allaha al-Mahdiego, przechodził kilka zmian.
* Pałac El Kaim-bi-Amrallah: Pałac został zbudowany przez założyciela imperium księcia.
* Medina: Wysoki fort Ottomański: zbudowany w późnym XVI przez Turków.

Meczet Rodzinny i fort Ottomanów:

Al-Dżamm (Al-Jamm) to małe miasteczko znajdujące się na wschodzie Tunezji w rejonie Sahelu. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z imponujących ruin rzymskich, między innymi amfiteatru.
Na zdjęciu poniżej widać kobietę ubraną w typowy wyjściowy tunezyjski strój to jest: żółtą chustę narzuconą na zwykłe ubranie.Kartagina, stanowi dzisiaj przedmieścia Tunisu. Inaczej Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się niedaleko Tunisu. Kartagina założona została już w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Miasto zostało wybudowane na cyplu, obok którego musiały przepływać wszystkie statki płynące w tych okolicach. Dzięki temu Kartagińczycy opanowali handel morski na Morzu Śródziemnym.Obecnie pozostałości pochodzą z czasów rzymskich. W starożytnej Kartaginie zajmowano się przede wszystkim żeglugą i handlem. Do dziś zachowały się fragmenty portu punickiego i sanktuarium bogini Tanit z rytualnym cmentarzyskiem Tofet, gdzie składano szczątki ofiar. Z najpiękniejszych plaż w okolicy Tunisu słynie La Marsa. To tu ulokowały się najbardziej eleganckie hotele i okazałe rezydencje zamożnych mieszkańców kraju. W głębi lądu znajduje się święte miasto Kairuan, czyli karawana z języka arabskiego. Otoczone jest pięknymi gajami oliwnymi. Miasto słynęło z handlu, oraz ocalałych po dziś dzień budynków i charakterystycznych basenów, w których gromadzono wodę pitną. W najstarszej części Kairuanu stoi Wielki Meczet, będący najważniejszą budowlą sakralną nie tylko w Tunezji, ale i w całej północnej Afryce.
Kartagina była jednym z największych miast w czasach hellenistycznych oraz jednym z największych miast w historii sprzed epoki przemysłowej.Badania archeologiczne na tym terenie rozpoczęły się już XIX wieku. Przyczyniły się one do odkrycia wielu tajemnic Kartaginy. Otoczone 32-kilometrowym murem miasto podzielone było na dzielnice. Za najważniejsze z nich uważa się: akropol, Byrsę i dzielnicę portową.
Muzeum Kartaginy


Budynek Muzeum Oceanograficznego
znajdujący się pomiędzy dwoma portami

Amfiteatr rzymski
Amfiteatr rzymski
Ruiny term Antoniusza
Ruiny term Antoniusza

A poniżej roślinność Tunezji
Kwiat pustyni
kaktusy
Fikus gruboliściastyzBLOGowani.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz